Ako správne vyplniť záznam o dopravnej nehode

ico_proassist_jpg_01

Dopravná nehoda, alebo škodová udalosť sa môže stať každému z nás v čase, kedy to asi najmenej čakáme. Ak máte pocit, že vyplnenie záznamu o dopravnej nehode je prácou polície ste na omyle. Aj keď veľa príslušníkov polície Vám ochotne poradí a pomôže. Vždy je vo Vašom záujme aby ste si vyplnený záznam zabezpečili vy ako účastníci nehody.

Je veľmi dôležité aby sa pri dopravnej nehode, mysleli v prvom rade hlavne na zdravie všetkých účastníkov nehody, ďalej na zabezpečenie miesta nehody, prípadne vyhotovenia vlastných fotografií a však v ďalšom rade je nevyhnutné mať správny vyplnenú dokumentáciu pre poisťovňu takzvaný záznam o dopranej nehode (správa o dopravnej nehode).

Na základe záznamu o dopravnej nehode vinník nahlási škodu na svoju poisťovňu, kde má uzavreté takzvané „PZP“ Povinné Zmluvné Poistenie najneskôr do 15 dní (odporúčame nahlásenie neodkladať a urobiť tak čo najskôr) a poškodený si škodu vie uplatniť z PZP vinníka.

V prípade ak máte zle vypísaný záznam o nehode sa Vám môže veľmi ľahko stať, že Vás poisťovňa bude preháňať z jedného miesta na druhé, prípadne sa Vám zbytočne predĺži dĺžka opravy Vášho auta či motorky.

Pripravili sme pre Vás VZOR ako správne vyplniť záznam o dopravnej nehode. Ako modelovú situáciu sme zvolili škodovú udalosť, kde jedno auto nedobrzdilo a nabúralo do auta pred ním. Pričom jedno motorové vozidlo bolo vedené v technickom preukaze na fyzickú osobu (poškodený) a druhé na súkromnú firmu (vinník). Našťastie pri nehode nebol nikto zranený J  a nakoľko sa účastníci aj dohodli na zavinení, ale škoda na jednom z vozidiel zjavne presahovala škodu nad 3990€ bola privolaná aj polícia.

Všetky údaje na zázname sú len fikcia a nezodpovedajú jednotlivým majiteľom vozidla ani účastníkom nehody a ŠPZ vozidiel sú len náhodne zvolené.

 

 

POZNÁMKA:

V prípade ak ste mali škodovú udalosť a nezničili ste iné motorové vozidlo, ale napríklad dopravnú značku, verejné osvetlenie, zvodidlo či iný cudzí majetok, ste povinný aj v tomto prípade vypísať záznam o dopravnej nehode a vyhotoviť fotografie a zapísať si napríklad číslo na verejnom osvetlení podľa ktorého sa vie identifikovať.